"La vampira de Barcelona" i "Las niñas", favorites als Gaudí en l'any més difícil
La pel·lícula de Lluís Danés opta a 14 premis, i l'òpera prima de Pilar Palomero, a 13
"La vampira de Barcelona" i "Las niñas", favorites als Gaudí en l'any més difícil

"La vampira de Barcelona" i "Las niñas", favorites als Gaudí en l'any més difícil

La pel·lícula de Lluís Danés opta a 14 premis, i l'òpera prima de Pilar Palomero, a 13

RedaccióActualitzat
TEMA:
Premis Gaudí
Després de la publicitat pots interactuar amb el player amb els següents botons Instruccions per interactuar amb el player

La tretzena edició dels Premis Gaudí ja té nominacions i favorites. La lectura de nominats l'han fet aquest matí, a l'Auditori de la Pedrera, els actors Aina Clotet i Sergi López. L'acte s'ha pogut seguir en directe pel 324.cat.

"La vampira de Barcelona" encapçala el rànquing, amb 14 candidatures. Opta a la majoria de categories principals, com millor pel·lícula, millor direcció (Lluís Danés) o millor interpretació protagonista (Nora Navas), i a les secundàries de Francesc Orella, Núria Prims i Bruna Cusí.

La segueix, amb 13 nominacions, l'òpera prima de Pilar Palomero, "Las niñas", també per les categories més destacades: pel·lícula en llengua no catalana, direcció, guió i les actuacions de Natalia de Molina i la jove Andrea Fandos.

 

"Las niñas", de Pilar Palomero, està nominada a 13 premis Gaudí (ACN/Bteam Pictures)


Amb 8 nominacions, Cesc Gay i el seu "Sentimental", film també nominat en llengua no catalana, direcció i guió i uns divertidíssims Javier Cámara i Alberto San Juan.

 

"Sentimental", de Cesc Gay


El thriller frenètic de David Victori, "No matarás", suma 6 nominacions, amb un extasiat Mario Casas al capdavant.

 

"
"No matarás", de David Victori


Amb 5 nominacions hi ha dos títols: "La boda de Rosa", incloses pel·lícula, direcció d'Icíar Bollaín i protagonisme absolut de Candela Peña; i "Adú", una producció ambiciosa amb històries creuades sobre migració i Àfrica.

 

"La boda de Rosa", d'Icíar Bollaín

 

"Adú", de Salvador Calvo


Un altre drama, "L'ofrena", de Ventura Durall, recull 4 candidatures, i destacadíssimes, com a millor pel·lícula i per al trio interpretatiu Àlex Brendemühl, Anna Alarcón i Verónica Echegui.

 

"L'ofrena", de Ventura Durall


El sorprenent experiment fílmic que és "My mexican Bretzel", de Núria Giménez Lorang, aconsegueix 3 nominacions: no només candidatura a millor documental, sinó que també aspira a millor guió i muntatge.

 

"My Mexican Bretzel", de Núria Giménez Lorang

I amb dues oportunitats de pujar a recollir estatueta hi ha tres títols: "La dona il·legal", de Ramon Térmens, pel·lícula i l'actor Abdel Azziz El Mountassir; "La mami", de Laura Herrero, muntatge i documental, i "Uno para todos", de David Ilundain, millor fotografia i actor protagonista, amb David Verdaguer novament nominat amb el seu paper de mestre d'escola.

"The Mystery of the Pink Flamingo", dirigit per Javier Polo i amb participació de TV3, ha estat nominat en la categoria de Millor pel·lícula documental. 

"La dona il·legal", de Ramon Térmens

 

"La mami", de Laura Herrero Garvin

 

"Uno para todos", de David Ilundain


Aquests Premis Gaudí arriben en un moment molt difícil per al sector audiovisual. Afegida al problema de l'escassa producció, hi ha la mínima presència del català en la majoria de pel·lícules. De fet, només sis de la seixantena de títols que optaven aquest any als Gaudí són en català.

En paral·lel, hi ha la situació agònica de moltes sales d'exhibició, que, en temps de pandèmia, estan tancant, en principi, de forma temporal.

La president de l'Acadèmia del Cinema Català, Isona Passola, ha reivindicat més "suport pressupostari per rodar cinema propi i en la nostra llengua".


Majoria de dones nominades, per primera vegada

Per primera vegada en els seus tretze anys d'història, els Premis Gaudí tenen unes nominacions amb més dones que homes aspirants a premi en les categories nominatives.

Categories habitualment masculinitzades com el so o els efectes visuals mostren un augment de dones nominades (com Irene Rausell, Yasmina Praderas, Amanda Villavieja, Alejandra Molina, Daniela Fermín, Elena Coderch, Laura Tomás, Esther Ballesteros, Anna Aragonès i Míriam Piquer).

Igualment, categories com direcció, amb dues dones entre quatre professionals nominats, o guió, amb quatre nominades i un únic home finalista, converteixen aquesta edició dels Gaudí en la primera en què les dones superen els homes en candidatures, amb un 54% del total.


La cerimònia, a càrrec d'El Terrat

L'Acadèmia del Cinema Català ha encarregat a El Terrat (The Mediapro Studio) la producció de la gala dels XIII Premis Gaudí, que serà un homenatge a les sales de cinema de tot el territori.

El Terrat, amb més de trenta anys de trajectòria especialitzada en formats d'entreteniment i ficció, ha estat al capdavant de les dues últimes edicions dels Premis Goya, entre d'altres, i ja s'havia fet càrrec de les edicions 2013 i 2018 dels Premis Gaudí.

La direcció de la gala estarà en mans d'Enric Cambray, actor i adjunt a la direcció creativa d'El Terrat i també codirector de les últimes dues gales dels Goya.


Aquesta és la llista de totes les nominacions:

MILLOR PEL·LÍCULA

L'OFRENA
Dirigida per Ventura Durall, escrita per
Ventura Durall, Guillem Sala, Clara Roquet
i Sandra Beltrán i produïda per Nanouk
Films, Suica Films, Fasten Films i Bord
Cadre Films, amb producció associada de
Televisió de Catalunya.

LA DONA IL·LEGAL
Dirigida per Ramon Térmens, escrita per
Ramon Térmens i Daniel Faraldo i produïda
per Segarra Films, La Dona Il·legal A.I.E.
i Mimesis Film, amb la participació de
Televisió de Catalunya.

LA VAMPIRA DE BARCELONA
Dirigida per Lluís Danés, escrita per Maria
Jaén i Lluís A. Martínez i produïda per
Brutal Media i Filmax, amb producció
associada de Televisió de Catalunya.

LES DUES NITS D'AHIR
Dirigida per Pau Cruanyes i Gerard
Vidal, escrita per Pau Cruanyes, Gerard
Vidal, Eudald Valdivieso i Ignasi Àvila i
produïda per Benecé Produccions, amb la
participació de Televisió de Catalunya.


MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA

ADÚ
Dirigida per Salvador Calvo, escrita per
Alejandro Hernández i produïda per Ikiru
Films, Telecinco Cinema, La Terraza Films
i Un mundo prohibido, A.I.E.

LA BODA DE ROSA
Dirigida i escrita per Icíar Bollaín, i produïda
per La Boda de Rosa La Película, A.I.E.
Setembro Cine, Tandem Films, Turanga
Films i Halley Production.

LAS NIÑAS
Dirigida i escrita per Pilar Palomero i
produïda per Las Niñas Majicas, A.I.E.,
Inicia Films i BTeam Prods, amb la
participació de Televisió de Catalunya.

SENTIMENTAL
Dirigida i escrita per Cesc Gay i produïda
per Sentimentalfilm, A.I.E. i Imposible
Films, amb la participació de Televisió de
Catalunya.


MILLOR DIRECCIÓ

Cesc Gay,
per SENTIMENTAL

Icíar Bollaín,
per LA BODA DE ROSA

Lluís Danés,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Pilar Palomero,
per LAS NIÑAS


MILLOR GUIÓ

Cesc Gay,
per SENTIMENTAL

Icíar Bollaín i Alicia Luna,
per LA BODA DE ROSA

Nuria Giménez Lorang,
per MY MEXICAN BRETZEL

Pilar Palomero,
per LAS NIÑAS


MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA

Andrea Fandos,
per LAS NIÑAS

Anna Alarcón,
per L'OFRENA

Candela Peña,
per LA BODA DE ROSA

Nora Navas,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA


MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ

Àlex Brendemühl,
per L'OFRENA

David Verdaguer,
per UNO PARA TODOS

Javier Cámara,
per SENTIMENTAL

Mario Casas,
per NO MATARÁS


MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Bruna Cusí,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Natalia de Molina,
per LAS NIÑAS

Núria Prims,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Verónica Echegui,
per L'OFRENA


MILLOR ACTOR SECUNDARI

Abdel Aziz El Mountassir,
per LA DONA IL·LEGAL

Alberto San Juan,
per SENTIMENTAL

Ernesto Alterio,
per TE QUIERO, IMBÉCIL

Francesc Orella,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA


MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL

¿PUEDES OÍRME?
Dirigida per Pedro Ballesteros, escrita
per Pedro Ballesteros i Aurora Sulli i
produïda per Mallerich Films Paco
Poch.

LA MAMI
Dirigida i escrita per Laura Herrero
Garvin i produïda per Cacerola Films i
Gadea Films.

MY MEXICAN BRETZEL
Dirigida i escrita per Nuria Giménez
Lorang i produïda per Bretzel & Tequila
Film Productions i Avalon PC.

THE MYSTERY OF THE PINK
FLAMINGO
Dirigida per Javier Polo, escrita per
Javier Polo i Sixto García i produïda
per Los Hermanos Polo, Japonica
Films i Televisió Espanyola, amb la
participació de Televisió de Catalunya.


MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ

ÈXODE
Dirigida per Román Parrado, escrita per
Eduard Sola i produïda per Set Màgic
AudiovisuaL i Televisió de Catalunya i
Enciende TV.

EL CRÈDIT
Dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg,
escrita per Jordi Galceran i Ramón
Paso i produïda per Focus Audiovisual,
S.A., Televisió de Catalunya i Televisió
Espanyola.

LA FOSSA
Dirigida per Agustí Vila, escrita per
Agustí Vila, Nil Quídam i Xavi Romaní,
i produïda per Bausan Films, Televisió
de Catalunya, À Punt Mèdiai Wise Blue
Studio.

LA MORT DE GUILLEM
Dirigida per Carlos Marques-Marcet,
escrita per Roger Danès i Alfred Pérez-
Fargas i produïda per Lastor Media,
Som*Batabat, Televisió de Catalunya,
À Punt Mèdia i Suica Productions.


MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA

LITTLE JOE
Dirigida per Jessica Hausner, escrita
per Géraldine Bajard i Jessica Hausner
i produïda per Coop 99 Filmproduktion
GmbH, Little Joe Productions Ltd i
Essential Filmproduktion GmbH.

LONGA NOITE
Dirigida i escrita per Eloy Enciso
Cachafeiro i produïda per Filmika
Galaika.

SOBRE LO INFINITO
Dirigida i escrita per Roy Andersson
i produïda per Roy Andersson
Filmproduktion AB, 4  Fiksjon
AS, Essential Films, amb producció
associada de Parisienne De Production,
Sveriges Television AB, Arte France
Cinéma, ZDF/Arte i Film Capital
Stockholm.

SORRY WE MISSED YOU
Dirigida per Ken Loach, escrita per
Paul Laverty i produïda per Sixteen
Films, Les Films Du Fleuve i Why Not
Production.


MILLOR FOTOGRAFIA

Bet Rourich,
per UNO PARA TODOS

Daniela Cajías,
per LAS NIÑAS

Josep M. Civit,
per BABY

Josep M. Civit,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA


MILLOR MÚSICA ORIGINAL

Alfred Tapscott,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Carlos Naya,
per LAS NIÑAS

Niño de Elche,
per NIÑOS SOMOS TODOS

Roque Baños,
per ADÚ


MILLOR MUNTATGE

Ana Pfaff,
per LA MAMI

Bernat Aragonès,
per A STORMY NIGHT

Cristóbal Fernández i Nuria Giménez Lorang,
per MY MEXICAN BRETZEL

Sofi Escudé,
per LAS NIÑAS


MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA

Anna Pujol,
per SENTIMENTAL

Balter Gallart,
per NO MATARÁS

Lluís Danés,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Monica Bernuy,
per LAS NIÑAS


MILLOR VESTUARI

Anna Güell,
per SENTIMENTAL

Arantxa Ezquerro,
per LAS NIÑAS

Mercè Paloma,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Patricia Monné,
per ADÚ


MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

Amparo Sánchez,
per LA BODA DE ROSA

Carmen Arbues,
per LAS NIÑAS

Laura Pérez i Xavi Valverde,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Patricia Reyes,
per NO MATARÁS


MILLORS EFECTES VISUALS

Esther Ballesteros i Luis Tinoco,
per NO MATARÁS

Lluís Rivera i Alex Villagrasa,
per HOGAR

Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Raúl Romanillos i Míriam Piquer,
per ADÚ


MILLOR CURTMETRATGE

CANDELA
Dirigit i escrit per Marc Riba i Anna
Solanas, i produït per I+G Stop Motion.

FORASTERA
Dirigit i escrit per Lucía Aleñar Iglesias,
i produït per Distinto Films i La
Perifèrica Produccions.

NI OBLIT NI PERDÓ
Dirigit per Jordi Boquet Claramunt,
escrit per Jordi Boquet Claramunt i
Tomàs Bayo i produït per Escac Films.

PANTERES
Dirigit i escrit per Èrika Sánchez i
produït per Antivaho Cinematográfico.

VERA
Dirigit i escrit per Laura Rubirola Sala i
produït per Malmo Pictures.


MILLOR SO

Albert Gay, Irene Rausell i Yasmina
Praderas, per SENTIMENTAL

Amanda Villavieja, Alejandra Molina i
Fernando Novillo, per LAS NIÑAS

Daniela Fermín, Quique López i
Carlos Jiménez, per LA VAMPIRA DE
BARCELONA

Elena Coderch, Laura Tomás i Yasmina
Praderas, per NO MATARÁS


MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ

David Masllorens i Silva,
per LA VAMPIRA DE BARCELONA

Ester Velasco,
per NO MATARÁS

Luis Fernández i Ana Parra,
per ADÚUriel Wisnia,
per LAS NIÑAS

La llista dels nominats a les 21 categories surt dels seixanta títols preseleccionats, votats pels acadèmics. L'han presentada els actors Aina Clotet i Sergi López des de l'auditori de la Pedrera.

 

Aina Clotet i Sergi Lópezi llegeixen les nominacions als XIII Premis Gaudí
Aina Clotet i Sergi López han anunciat les nominacions als XIII Premis Gaudí


Opten al premi llargmetratges, documentals, telefilms, curtmetratges i produccions europees.

ARXIVAT A:
CinemaPremis Gaudí

VÍDEOS RELACIONATS

Anar al contingut