Els guanyadors, el 19 de gener als XII Premis Gaudí

Els nominats dels Premis Gaudí 2020

L'Acadèmia del Cinema Català (ACC) ha fet públic els noms dels nominats dels XII Premis Gaudí: "La hija de un ladrón" s'emporta 13 nominacions. Els guanyadors es comunicaran a la gala d'entrega dels premis, que es farà a l'Auditori del Fòrum el 19 de gener.
Després de la publicitat pots interactuar amb el player amb els següents botons Instruccions per interactuar amb el player
imatge

Ja sabem qui són els nominats dels XII Premis Gaudí, en l'acte de Lectura de Nominats organitzat per l'Acadèmia del Cinema Català a l'auditori de la Pedrera, a Barcelona. L'actriu Ana Castillo (millor actriu secundària als XI Premis Gaudí) i l'actor Oriol Pla (millor actor secundari als XI Premis Gaudí) han fet públiques les nominacions en les 21 categories que aquest any premiarà l'Acadèmia del Cinema Català. La pel·lícula amb més nominacions ha estat "La hija de un ladrón", amb 13 nominacions, seguida per "Els dies que vindran"  (10 nominacions) i "La innocència" (7 nominacions).

La lectura de nominats s'ha pogut seguir a TV3 i Catalunya Ràdio en directe a "Els matins" i "El matí de Catalunya Ràdio", i s'ha pogut seguir íntegrament al 3/24 i Catalunya Informació.

 

Les nominacions dels XII Premis Gaudí, segons la categoria:

 

MILLOR PEL·LÍCULA

7 RAONS PER FUGIR. Dirigida per Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras, escrita per Gerard Quinto i produïda per Producciones del Interior A.I.E., No Hay Banda i Compacto, amb la participació de TV3.

ELS DIES QUE VINDRAN. Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz i produïda per Lastor Media i Avalon Productora Cinematográfica, amb la participació de TV3

EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY). Dirigida per Neus Ballús, escrita per Neus Ballús i Pau Subirós i produïda per Ikiru Films, El Kinògraf, Turanga Films, La Terraza Films i Les Films Hatari, amb producció associada de TV3.

LA INNOCÈNCIA. Dirigida per Lucía Alemany, escrita per Lucía Alemany i Laia Soler i produïda per Un Capricho Producciones, Turanga Films i Lagarto Films, amb la participació de TV3.

 

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA

EL HOYO. Dirigida per Galder Gaztelu-Urrutia, escrita per Pedro Rivero i David Desola i produïda per Basque Films i Mr. Miyagi Films.

LA HIJA DE UN LADRÓN. Dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián GAC i produïda per Oberon Cinematogràfica i Bteam Pictures, amb la participació de TV3.

LIBERTÉ. Dirigida i escrita per Albert Serra i produïda per Andergraun Films, Idéale Audience i Rosa Filmes, amb la participació de TV3.

OJOS NEGROS. Dirigida i escrita per Marta Lallana, Ivet Castelo amb la col.laboració d'Iván Alarcón i Sandra García, i produïda per Nanouk Films.

 

MILLOR DIRECCIÓ

Belén Funes, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Carlos Marques-Marquet, per ELS DIES QUE VINDRAN

Lucía Alemany, per LA INNOCÈNCIA

Neus Ballús, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

 

MILLOR GUIÓ

Belén Funes i Marçal Cebrián GAC, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz, per ELS DIES QUE VINDRAN

Lucía Alemany i Laia Soler, per LA INNOCÈNCIA

David Desola i Pedro Rivero, per EL HOYO

 

MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA

Aina Clotet, per LA FILLA D'ALGÚ

Carmen Arrufat, per LA INNOCÈNCIA

Greta Fernández, per LA HIJA DE UN LADRÓN

María Rodríguez, per ELS DIES QUE VINDRAN

 

MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ

David Verdaguer, per ELS DIES QUE VINDRAN

Eduard Fernández, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Karra Elejalde, per MIENTRAS DURE LA GUERRA

Sergi López, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

 

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Aina Clotet, per 7 RAONS PER FUGIR

Julieta Serrano, per DOLOR Y GLORIA

Laia Marull, per LA INNOCÈNCIA

Nora Navas, per DOLOR Y GLORIA

 

MILLOR ACTOR SECUNDARI

Àlex Brendemühl, per MADRE

Àlex Monner, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Eduard Fernández, per MIENTRAS DURE LA GUERRA

Enric Auquer, per QUIÉN A HIERRO MATA

 

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL

CITY FOR SALE. Dirigida per Laura Álvarez, escrita per Laura Álvarez i Laia Manresa i produïda per Bausan Films.

EL CUARTO REINO. EL REINO DE LOS PLÁSTICOS. Dirigida i escrita per Adán Aliaga i Àlex Lora i produïda per Jaibo Films, Àlex Lora i Isa Feliu.

IDRISSA. CRÒNICA D'UNA MORT QUALSEVOL. Dirigida per Xapo Ortega i Xavier Artigas, escrita per Laia Manresa i produïda per Polar Star Films i Metromuster.

PERET, JO SOC LA RUMBA. Dirigida i escrita per Paloma Zapata, i produïda per La Fábrica Naranja i Televisió de Catalunya.

 

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA

LA FAVORITA. Dirigida per Yorgos Lanthimos, escrita per Deborah Davis i Tony McNamara i produïda per Element Pictures, Scarlet Films, Film4 Productions i Waypoint Entertainment.

LAZZARO FELIÇ. Dirigida i escrita per Alice Rohrwacher i produïda per Tempesta, Rai Cinema, Amka Films Productions, Ad Vitam Production, KNM, Pola Pandora, RSI Radiotelevisione svizzera, Arte France Cinéma i ZDF/ARTE.

O QUE ARDE. Dirigida per Oliver Laxe, escrita per Oliver Laxe i Santiago Fillol i produïda per Miramemira, 4A4 Productions, Kowalski Films i Tarantula.

RETRATO DE UNA MUJER EN LLAMAS. Dirigida i escrita per Céline Sciamma i produïda per Lilies Films, Arte France Cinéma i Hold-Up Films.

 

MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ

CANÇÓ PER A TU. Dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marta Grau i produïda per TV3 i Galápagos Media.

L'ENIGMA VERDAGUER. Dirigida per Lluís Maria Güell, escrita per David Plana i produïda per Diagonal Televisió, Televisió Espanyola i TV3.

LA CATEDRAL DEL MAR. Dirigida per Jordi Frades, escrita per Antonio Onetti, Sergio Barrejón i Rodolf Sirera i produïda per Diagonal Televisió, Catedral del Mar Producciones i TV3.

LA DONA DEL SEGLE. dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, TV3, Televisió Espanyola, Voramar Films i À Punt Mèdia.

 

MILLOR FOTOGRAFIA

Àlex García, per ELS DIES QUE VINDRAN

Gris Jordana, per LA VIDA SENSE LA SARA AMAT

Mauro Herce, per O QUE ARDE

Neus Ollé AEC, per LA HIJA DE UN LADRÓN

 

MILLOR MÚSICA ORIGINAL

Maika Makovski, per QUIÉN A HIERRO MATA

Pau Vallvé, per LA VIDA SENSE LA SARA AMAT

Raül Fernández "Refree", per OJOS NEGROS

Sofía Oriana, per ELISA Y MARCELA

 

MILLOR MUNTATGE

Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert, per ELS DIES QUE VINDRAN

Bernat Aragonés AMMAC, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Juliana Montañés, per LA INNOCÈNCIA

Teresa Font, per DOLOR Y GLORIA

 

MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA

Ana Pons-Formosa, per ELS DIES QUE VINDRAN

Laia Colet, per PARADISE HILLS

Marta Bazaco, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Sylvia Steinbrecht, per ELISA Y MARCELA

 

MILLOR VESTUARI

Desirée Guirao, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Mercè Paloma, per ELISA Y MARCELA

Rosa Tharrats, per LIBERTÉ

Vinyet Escobar, per QUIÉN A HIERRO MATA

 

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

Armande Monteiro i Antoine Mancini, per LIBERTÉ

Elisa Alonso, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Montse Sanfeliu i Paco Rodríguez Frías, per ELISA Y MARCELA

Natalia Montoya, per LA INNOCÈNCIA

 

MILLORS EFECTES VISUALS

Bernat Aragonés, per NACIDO REY

Esther Ballesteros i Àlex Villagrasa, per PARADISE HILLS

Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariaga, per EL HOYO

Montse Ribé, Óscar Abades, Eduardo Díaz i Inma Nadela, per DOLOR Y GLORIA

 

MILLOR CURTMETRATGE

DESPUÉS TAMBIÉN. Dirigit per Carla Simón, escrit per Carla Simón, Valentina Viso i Aina Clotet, i produït per Avalon.

LA HIGUERA. Dirigit per Mikel Mas, escrit per Mikel Mas i Cristian Rubio, i produït per Cornelius Films.

SUC DE SÍNDRIA. Dirigit i escrit per Irene Moray, i produït per Distinto Films.

TAHRIB. Dirigit i escrit per Gerard Vidal, i produït per Escac Films

 

MILLOR SO

Amanda Villavieja i Albert Manera, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias, per ELS DIES QUE VINDRAN

Sergio Bürmann i Marc Orts, per DOLOR Y GLORIA

Sergio Rueda, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per LA HIJA DE UN LADRÓN

 

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ

Aritz Cirbián i Albert Molins, per 7 RAONS PER FUGIR

Marta Ramírez, per LA HIJA DE UN LADRÓN

Oriol Maymó, per QUIÉN A HIERRO MATA

Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz, per ELS DIES QUE VINDRAN

 

L'actriu Anna Moliner presentarà la gala dels XII Premis Gaudí, dirigida per Jordi Prat i Coll i produïda per Dagoll Dagom. La cerimònia, que tindrà lloc el diumenge 19 de gener de 2020, tornarà a l'Auditori del Fòrum CCIB.

 

Una gala de factura teatral

L'Acadèmia ha confiat enguany a Dagoll Dagom la producció de la cerimònia de lliurament dels XII Premis Gaudí, que serà retransmesa en directe per TV3 el 19 de gener de 2020 des de l'Auditori del Fòrum CCIB, seu dels premis en anteriors edicions. L'actriu badalonina Anna Moliner, com a presentadora, i el dramaturg Jordi Prat i Coll, com a director, completen la nòmina d'un equip de consolidada tradició teatral i experiències comunes. Abans de ser un dels rostres més coneguts del Super3 i participar a les sèries "Cites", "Tiempos de guerra", "Las chicas del cable" o "La catedral del mar", Moliner pujaria per primer cop dalt dels escenaris de la mà d'un dels grans èxits de la companyia Dagoll Dagom, el musical "Mar i cel". Amb Jordi Prat i Coll coincidiria en la passada temporada del TNC, al muntatge "Els Jocs Florals de Canprosa", pel qual Moliner es va endur el Premi Butaca a la Millor actriu de musical. En la carrera del director teatral que enguany estarà al capdavant de la gran nit del cinema català destaquen obres de Caryl Churchill, García Lorca o Jules Laforgue, i el reconeixement del Premi Ciutat de Barcelona en la seva darrera edició.

NOTÍCIES RELACIONADES

VÍDEOS RELACIONATS

Anar al contingut