16 produccions nominades amb la participació de TV3

Gran èxit de les pel·lícules de TV3 als XI Premis Gaudí

Dels 36 títols que es disputaran els #PremisGaudí el 27 de gener, 16 produccions compten amb la participació de TV3 amb un total de 50 nominacions en les diferents categories
TEMA:
Premis Gaudí
Després de la publicitat pots interactuar amb el player amb els següents botons Engegar/Aturar Silenciar Pujar el volum Disminuir el volum Instruccions per interactuar amb el player
imatge

Ja es coneixen totes les nominacions dels XI Premis Gaudí de l'Acadèmia del Cinema Català, en una edició amb més presència femenina que mai. Dels 36 títols que es disputaran els #PremisGaudí el 27 de gener, 16 produccions compten amb la participació de TV3 i sumen un total de 50 nominacions en les 22 categories. Tres de les quatre, a la millors pel·lícules per a televisió estan coproduïdes per TV3 i estan disponibles al TV3 a la carta.

Els llargmetratges "Formentera Lady", "Jean-François i el sentit de la vida" i "Les distàncies" són coproducció de TV3, mentre que la resta de pel·lícules compten amb la participació de TV3.

Aquesta és la llista de tots els nominats als Gaudí en les 22 categories:

  • Millor pel·lícula

-"Formentera Lady", dirigida i escrita per Pau Durà

-"Jean-François i el sentit de la vida", dirigida i escrita per Sergi Portabella

-"Les distàncies", dirigida per Elena Trapé i escrita per Elena Trapé, Miguel Ibáñez Monroy i Josan Hatero

-"Yo la busco", dirigida per Sara Gutiérrez Galve i escrita per Sara Gutiérrez Galve i Núria Roura

 

  • Millor pel·lícula en llengua no catalana

-"El fotógrafo de Mauthausen", dirigida per Mar Targarona i escrita per Roger Danès i Alfred Pérez-Fargas

-"Entre dos aguas", dirigida per Isaki Lacuesta i escrita per Isaki Lacuesta, Isa Campo i Fran Araújo

- "Petra", dirigida per Jaime Rosales i escrita per Jaime Rosales, Michel Gaztambide i Clara Roquet

- "Viaje al cuarto de una madre", dirigida i escrita per Celia Rico

 

  • Millor direcció

- Celia Rico, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Elena Trapé, per "Les distàncies"

- Isaki Lacuesta, per "Entre dos aguas"

- Jaime Rosales, per "Petra"

 

  • Millor guió

- Celia Rico, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Clara Roquet, Jaime Rosales i Michel Gaztambide, per "Petra"

- Elena Trapé, Josan Hatero i Miguel Ibáñez Monroy, per "Les distàncies"

- Fran Araújo, Isa Campo i Isaki Lacuesta, per "Entre dos aguas"

 

  • Millor protagonista femenina

- Alexandra Jiménez, per "Les distàncies"

- Bárbara Lennie, per "Petra"

- Carme Elías, per "Quién te cantará"

- Lola Dueñas, per "Viaje al cuarto de una madre"

 

  • Millor protagonista masculí

- Àlex Brendemühl, per "Petra"

- Israel Gómez Romero, per "Entre dos aguas"

- Mario Casas, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Sergi López, per "La vida lliure"

 

  • Millor direcció de producció

- Aitor Martos, per "Entre dos aguas"

- Edmon Roch i Toni Novella, per "Yucatán"

- Eduard Vallès i Hanga Kurucz, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Josep Amorós, per "Viaje al cuarto de una madre"

 

  • Millor actriu secundària

- Anna Castillo, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Clara Segura, per "Durante la tormenta"

- Maria Ribera, per "Les distàncies"

- Marisa Paredes, per "Petra"

 

  • Millor actor secundari

- Alain Hernández, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Eduard Fernández, per "Todos lo saben"

- Miki Esparbé, per "Les distàncies"

- Oriol Pla, per "Petra"

 

  • Millor muntatge

- Ana Pfaff, per "Con el viento"

- Bernat Vilaplana, per "Jurassic World: El reino caído"

- Liana Artigal, per "Les distàncies"

- Sergi Dies, per "Entre dos aguas"

 

  • Millor fotografia

- Edu Grau, per "Quién te cantará"

- Diego Dussuel, per "Entre dos aguas"

- Hélène Louvart, per "Petra"

- Óscar Faura, per "Jurassic World: El reino caído"

 

  • Millor direcció artística

- Balter Gallart, per "Superlópez"

- Laia Ateca, per "Quién te cantará"

- Mireia Carles, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Rosa Ros, per "El fotógrafo de Mauthausen"

 

  • Millor música original

- Diego Navarro, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Gerard Pastor, per "Jean-François i el sentit de la vida"

- Josep Sanou, per "Petitet"

- Kiko Veneno i Raül Refree, per "Entre dos aguas"

 

  • Millor vestuari

- Alberto Valcárcel i Cristina Rodríguez, per "Superlópez"

- Clara Bilbao, per "La sombra de la ley"

- Mercè Paloma, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Vinyet Escobar, per "Viaje al cuarto de una madre"

 

  • Millor so

- Oriol Tarragó, per "Jurassic World: El reino caído"

- Albert Manera i Amanda Villavieja, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Alejandro Castillo i Amanda Villavieja, per "Entre dos aguas"

- Marc Orts, Oriol Tarragó i Sergio Bürmann, per "Superlópez"

 

  • Millors efectes visuals

- Alex Villagrasa i Lluís Rivera, per "Durante la tormenta"

- Félix Bergés i Lluís Rivera, per "La sombra de la ley"

- Jordi San Agustí, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Laura Pedro, Lluís Rivera i Ricard Barriga, per "Superlópez"

 

  • Millor maquillatge i perruqueria

- Caitlin Acheson i Jesús Martos, per "Blackwood"

- Caitlin Acheson i Jesús Martos, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Jesús Martos i Montse Sanfeliu, per "Superlópez"

- Noe Montes i Raquel Fidalgo, per "La sombra de la ley"

 

  • Millor pel·lícula d'animació

- "Black is Beltza", dirigida per Fermin Muguruza i escrita per Fermin Muguruza, Harkaitz Cano i Eduard Sola

- "Memòries d'un home en pijama", dirigida per Carlos Fernández de Vigo i escrita per Paco Roca, Ángel de la Cruz i Diana López Varela

 

  • Millor pel·lícula documental

- "Comandant Arian", dirigida per Alba Sotorra i escrita per Alba Sotorra i Jesper Osmund

- "I hate New York", dirigida i escrita per Gustavo Sánchez

- "Petitet", dirigida i escrita per Carles Bosch

- "Trinta Lumes", dirigida i escrita per Diana Toucedo

 

  • Millor pel·lícula europea

- "Call me by your name", dirigida per Luca Guadagnino i escrita per James Ivory

- "Caras y lugares", dirigida i escrita per Agnès Varda

- "Cold War", dirigida i escrita per Pawel Pawlikowski

- "El hilo invisible", dirigida i escrita per Paul Thomas Anderson

 

  • Millor curtmetratge

- "La última virgen", dirigit per Bàrbara Farré i escrit per Bàrbara Farré i Lucas Casanovas

- "Primer estrat", dirigit i escrit per Ventura Durall

- "Silencio por favor", dirigit, escrit i produït per Carlos Villafaina

- "Tomorrow", dirigit i escrit per Andrew Tarbet

 

  • Millor pel·lícula per a televisió

- "El nom", dirigida per Joel Joan, basada en el guió d'Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte, adaptació al català de Jordi Galceran i adaptació audiovisual de Joel Joan

- "De la ley a la ley", dirigida per Sílvia Quer i escrita per Helena Medina

- "Vida privada", dirigida per Sílvia Munt i escrita per Coral Cruz, basada en la novel·la de J.M. de Sagarra

- "Vilafranca", dirigida per Lluís Maria Güell i escrita per Jordi Casanovas, basada en la seva obra teatral homònima

 

La gala dels XI premis Gaudí tindrà lloc el 27 de gener i serà presentada pel Mag Lari. Un cop descoberts els nominats als premis Gaudí, hem conegut els candidats als premis Goya 2019: cinc pel·lícules amb participació de TV3 opten a 14 nominacions.

ARXIVAT A:
Premis Gaudí

NOTÍCIES RELACIONADES

VÍDEOS RELACIONATS