16 produccions, amb la participació de TV3, nominades als Premis Gaudí

Aquest matí, els actors Núria Prims i David Verdaguer, guanyadors del Gaudí al millor protagonista en la passada edició dels premis de l'Acadèmia del Cinema Català, han fet la lectura de les nominacions d'aquesta onzena edició dels premis Gaudí. 16 produccions, amb participació de TV3, opten als Premis Gaudí en les 22 categories d'aquesta onzena edició dels guardons i acaparen 50 nominacions.
D'aquestes 16 produccions: "Formentera Lady", "Jean-François i el sentit de la vida" i "Les distàncies"; els documentals "Comandant Arian" i "Petitet", i les TV movies "El nom", "Vida Privada" i "Vilafranca" són coproduccions de TV3. Per altra banda "Yo la busco", "'El fotógrafo de Mauthausen", "Entre dos aguas", "Petra", "Durante la tormenta", "La sombra de la ley", "La vida lliure" i el film d'animació "Memòries d'un home en pijama", tenen la participació de TV3.
Premis Gaudí 2018

Premis Gaudí 2018

"Formentera Lady", dirigida i escrita per Pau Durà; "Jean-François i el sentit de la vida", dirigida i escrita per Sergi Portabella; "Les distàncies", dirigida per Elena Trapé i escrita per Elena Trapé, Miguel Ibáñez Monroy i Josan Hatero i "Yo la busco", dirigida per Sara Gutiérrez Galve i escrita per Sara Gutiérrez Galve i Núria Roura, opten al premi a la millor pel·lícula.

"El fotógrafo de Mauthausen", dirigida per Mar Targarona i escrita per Roger Danès i Alfred Pérez-Fargas; "Entre dos aguas", dirigida per Isaki Lacuesta i escrita per Isaki Lacuesta, Isa Campo i Fran Araújo i "Petra", dirigida per Jaime Rosales i escrita per Jaime Rosales, Michel Gaztambide i Clara Roquet, competeixen pel Gaudí a la millor pel·lícula en llengua no catalana.

Entre aquestes, s'hi destaquen "Entre dos aguas", d'Isaki Lacuesta, amb què es va endur la Concha d'Or a Sant Sebastià i "El fotógrafo de Mauthausen", de la directora Mar Targarona amb Mario Casas com a Francesc Boix, que reuneixen 9 nominacions. "Petra", de Jaime Rosales té 8 nominacions i "Les distàncies", d'Elena Trapé, en té 7.

Per altra banda "Memòries d'un home en pijama", de Carlos Fernández de Vigo opta a la Millor pel·lícula d'animació. Els documentals "Comandant Arian", d'Alba Sotorra i "Petitet", de Carles Bosch, a Millor pel·lícula documental. I "El nom", de Joel Joan; "Vida privada", de Sílvia Munt i "Vilafranca", de Lluís Maria Güell, lluiten en la categoria de Millor pel·lícula per a televisió.

Això en una edició en què la meitat dels llargmetratges de ficció, documentals i per a televisió nominats tenen direcció femenina. De fet, tres dels cinc films amb més nominacions estan dirigits per dones.

A la millor direcció opten Elena Trapé, per "Les distàncies"; Isaki Lacuesta, per "Entre dos aguas" i Jaime Rosales, per "Petra". I, al Millor guió opten Clara Roquet, Jaime Rosales i Michel Gaztambide, per "Petra"; Elena Trapé, Josan Hatero i Miguel Ibáñez Monroy, per "Les distàncies" i Fran Araújo, Isa Campo i Isaki Lacuesta, per "Entre dos aguas".

Alexandra Jiménez, per "Les distàncies" i Bárbara Lennie, per "Petra", optaran al premi a la Millor protagonista femenina i Àlex Brendemühl, per "Petra"; Israel Gómez Romero, per "Entre dos aguas"; Mario Casas, per "El fotógrafo de Mauthausen" i Sergi López, per "La vida lliure", al Millor protagonista masculí.

Enguany participen en els XI Premis Gaudí 65 produccions, entre llargmetratges, documentals, pel·lícules per a televisió, pel·lícules europees i curtmetratges, a més de les 11 pel·lícules on intervé talent català. Un total de 460 acadèmics han estat cridats a emetre el seu veredicte a la primera volta de votacions. Del 2 al 22 de gener els acadèmics hauran d'escollir, en la segona ronda de votacions, un nom o un títol entre els quatre nominats per categoria.

Els guanyadors i guanyadores es donaran a conèixer a la gala de lliurament dels Premis Gaudí, el diumenge 27 de gener del 2019 al Palau de Congressos de Catalunya, que serà presentada pel Mag Lari.

Aquesta és la llista de tots els nominats als Gaudí en les 22 categories (En negreta les produccions amb participació de TV3).

Millor pel·lícula

- "Formentera Lady", dirigida i escrita per Pau Durà

- "Jean-François i el sentit de la vida", dirigida i escrita per Sergi Portabella

- "Les distàncies", dirigida per Elena Trapé i escrita per Elena Trapé, Miguel Ibáñez Monroy i Josan Hatero

- "Yo la busco", dirigida per Sara Gutiérrez Galve i escrita per Sara Gutiérrez Galve i Núria Roura

Millor pel·lícula en llengua no catalana

- "El fotógrafo de Mauthausen", dirigida per Mar Targarona i escrita per Roger Danès i Alfred Pérez-Fargas

- "Entre dos aguas", dirigida per Isaki Lacuesta i escrita per Isaki Lacuesta, Isa Campo i Fran Araújo

- "Petra", dirigida per Jaime Rosales i escrita per Jaime Rosales, Michel Gaztambide i Clara Roquet

- "Viaje al cuarto de una madre", dirigida i escrita per Celia Rico

Millor direcció

- Celia Rico, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Elena Trapé, per "Les distàncies"

- Isaki Lacuesta, per "Entre dos aguas"

- Jaime Rosales, per "Petra"

Millor guió

- Celia Rico, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Clara Roquet, Jaime Rosales i Michel Gaztambide, per "Petra"

- Elena Trapé, Josan Hatero i Miguel Ibáñez Monroy, per "Les distàncies"

- Fran Araújo, Isa Campo i Isaki Lacuesta, per "Entre dos aguas"

Millor protagonista femenina

- Alexandra Jiménez, per "Les distàncies"

- Bárbara Lennie, per "Petra"

- Carme Elías, per "Quién te cantará"

- Lola Dueñas, per "Viaje al cuarto de una madre"

Millor protagonista masculí

- Àlex Brendemühl, per "Petra"

- Israel Gómez Romero, per "Entre dos aguas"

- Mario Casas, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Sergi López, per "La vida lliure"

Millor direcció de producció

- Aitor Martos, per "Entre dos aguas"

- Edmon Roch i Toni Novella, per "Yucatán"

- Eduard Vallès i Hanga Kurucz, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Josep Amorós, per "Viaje al cuarto de una madre"

Millor actriu secundària

- Anna Castillo, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Clara Segura, per "Durante la tormenta"

- Maria Ribera, per "Les distàncies"

- Marisa Paredes, per "Petra"

Millor actor secundari

- Alain Hernández, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Eduard Fernández, per "Todos lo saben"

- Miki Esparbé, per "Les distàncies"

- Oriol Pla, per "Petra"

Millor muntatge

- Ana Pfaff, per "Con el viento"

- Bernat Vilaplana, per "Jurassic World: El reino caído"

- Liana Artigal, per "Les distàncies"

- Sergi Dies, per "Entre dos aguas"

Millor fotografia

- Edu Grau, per "Quién te cantará"

- Diego Dussuel, per "Entre dos aguas"

- Hélène Louvart, per "Petra"

- Óscar Faura, per "Jurassic World: El reino caído"

Millor direcció artística

- Balter Gallart, per "Superlópez"

- Laia Ateca, per "Quién te cantará"

- Mireia Carles, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Rosa Ros, per "El fotógrafo de Mauthausen"

Millor música original

- Diego Navarro, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Gerard Pastor, per "Jean-François i el sentit de la vida"

- Josep Sanou, per "Petitet"

- Kiko Veneno i Raül Refree, per "Entre dos aguas"

Millor vestuari

- Alberto Valcárcel i Cristina Rodríguez, per "Superlópez"

- Clara Bilbao, per "La sombra de la ley"

- Mercè Paloma, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Vinyet Escobar, per "Viaje al cuarto de una madre"

Millor so

- Oriol Tarragó, per "Jurassic World: El reino caído"

- Albert Manera i Amanda Villavieja, per "Viaje al cuarto de una madre"

- Alejandro Castillo i Amanda Villavieja, per "Entre dos aguas"

- Marc Orts, Oriol Tarragó i Sergio Bürmann, per "Superlópez"

Millors efectes visuals

- Alex Villagrasa i Lluís Rivera, per "Durante la tormenta"

- Félix Bergés i Lluís Rivera, per "La sombra de la ley"

- Jordi San Agustí, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Laura Pedro, Lluís Rivera i Ricard Barriga, per "Superlópez"

Millor maquillatge i perruqueria

- Caitlin Acheson i Jesús Martos, per "Blackwood"

- Caitlin Acheson i Jesús Martos, per "El fotógrafo de Mauthausen"

- Jesús Martos i Montse Sanfeliu, per "Superlópez"

- Noe Montes i Raquel Fidalgo, per "La sombra de la ley"

Millor pel·lícula d'animació

- "Black is Beltza", dirigida per Fermin Muguruza i escrita per Fermin Muguruza, Harkaitz Cano i Eduard Sola

- "Memòries d'un home en pijama", dirigida per Carlos Fernández de Vigo i escrita per Paco Roca, Ángel de la Cruz i Diana López Varela

Millor pel·lícula documental

- "Comandant Arian", dirigida per Alba Sotorra i escrita per Alba Sotorra i Jesper Osmund

- "I hate New York", dirigida i escrita per Gustavo Sánchez

- "Petitet", dirigida i escrita per Carles Bosch

- "Trinta Lumes", dirigida i escrita per Diana Toucedo

Millor pel·lícula europea

- "Call me by your name", dirigida per Luca Guadagnino i escrita per James Ivory

- "Caras y lugares", dirigida i escrita per Agnès Varda

- "Cold War", dirigida i escrita per Pawel Pawlikowski

- "El hilo invisible", dirigida i escrita per Paul Thomas Anderson

Millor curtmetratge

- "La última virgen", dirigit per Bàrbara Farré i escrit per Bàrbara Farré i Lucas Casanovas

- "Primer estrat", dirigit i escrit per Ventura Durall

- "Silencio por favor", dirigit, escrit i produït per Carlos Villafaina

- "Tomorrow", dirigit i escrit per Andrew Tarbet

Millor pel·lícula per a televisió

- "El nom", dirigida per Joel Joan, basada en el guió d'Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte, adaptació al català de Jordi Galceran i adaptació audiovisual de Joel Joan

- "De la ley a la ley", dirigida per Sílvia Quer i escrita per Helena Medina

- "Vida privada", dirigida per Sílvia Munt i escrita per Coral Cruz, basada en la novel·la de J.M. de Sagarra

- "Vilafranca", dirigida per Lluís Maria Güell i escrita per Jordi Casanovas, basada en la seva obra teatral homònima

tv3.cat/ficcioicinema