Totes les nominacions als Gaudí 2018

Totes les nominacions als Gaudí 2018

Totes les nominacions als Gaudí 2018

Actualitzat
"Incerta glòria"

"Incerta glòria"

"Incerta Glòria", d'Agustí Villaronga, amb 16 nominacions, i la multipremiada "Estiu 1993", de Carla Simón, amb 14, surten com a favorites a la cursa dels Premis Gaudí. També hi competiran "La llibreria", d'Isabel Coixet, amb 12 nominacions, i "Tierra firme", de Carlos Marques-Marcet, amb 11. 

Aquestes són totes les nominacions als desens Premis Gaudí 2018

1. Millor pel·lícula

  • "Brava", dirigida per Roser Aguilar, escrita per Roser Aguilar i Alejandro Hernández i produïda per Setmàgic Audiovisual, Iberrota Films i TV On
  • "Estiu 1993", escrita i dirigida per Carla Simón i produïda per Inicia Films i Avalon PC
  • "Incerta glòria", dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Coral Cruz i Agustí Villaronga i produïda per Massa d'Or Produccions, Televisió de Catalunya, Aragón TV i Urresti Producciones
  • "La película de nuestra vida", escrita i dirigida per Enrique Baró i Ubach i produïda per All I Need Is Money

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

  • "Júlia ist", dirigida per Elena Martín, escrita per Elena Martín, Marta Cruañas i Pol Rebaque i produïda per Lastor Media
  • "La llamada", escrita i dirigida per Javier Ambrossi i Javier Calvo i produïda per Lo Hacemos Y Ya Vemos, Sábado Películas i Apache Films
  • "Tierra firme", dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish i produïda per Lastor Media i Vennerfilms
  • "The Bookshop (La librería)", escrita i dirigida per Isabel Coixet i produïda per Diagonal TV, A Contracorriente Films, Green Films i Zephyr Films

3. Millor direcció

  • Agustí Villaronga per "Incerta glòria"
  • Carla Simón per "Estiu 1993"
  • Carlos Marques-Marcet per "Tierra firme"
  • Isabel Coixet per "The Bookshop (La librería)"

4. Millor guió

  • Carla Simón per Estiu 1993
  • Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish per Tierra firme
  • Coral Cruz i Agustí Villaronga per Incerta glòria
  • Isabel Coixet per The Bookshop (La librería)

5. Millor protagonista femenina

  • Laia Artigas per Estiu 1993
  • Laia Marull per Brava
  • Núria Prims per Incerta glòria
  • Oona Chaplin per Tierra firme

6. Millor protagonista masculí

  • Antonio de la Torre per Abracadabra
  • David Verdaguer per Tierra firme
  • Marcel Borràs per Incerta glòria
  • Ricardo Darín per Nieve negra

7. Millor direcció de producció

  • Aleix Castellón per Incerta glòria
  • Jordi Berenguer i Alex Boyd per The Bookshop (La librería)
  • Mireia Graell per Estiu 1993
  • Sergi Moreno i Sophie Venner per Tierra firme

8. Millor pel·lícula documental

  • Classe valenta, dirigida per Víctor Alonso Berbel, escrita per Víctor Alonso Berbel, Borja Barrera Allué i Jan Matheu Montserrat i produïda per Compacto
  • La Chana, escrita i dirigida per Lucija Stojevic i produïda per Noon Films
  • Lesa humanitat, escrita i dirigida per Héctor Fáver i produïda per Vargtimmen Films
  • Sasha, escrita i dirigida per Fèlix Colomer i produïda per Escac Films

9. Millor curtmetratge

  • Cunetas, dirigida per Pau Teixidor Coloma, escrita per Pau Teixidor Coloma i Albert Auladell i produïda per Pau Teixidor Coloma i Coming Soon Films
  • La inútil, dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián i produïda per Miss Wasabi Films
  • Les bones nenes, dirigida per Clara Roquet, escrita per Eduard Sola i produïda per Lastor Media
  • Los desheredados, escrita i dirigida per Laura Ferrés i produïda per Inicia Films

10. Millor pel·lícula per a televisió

  • Amics per sempre, dirigida per Roman Parrado, escrita per Alfred Pérez-Fargas i Roger Danès i produïda per Lastor Media, Som Batabat i Televisió de Catalunya
  • La llum d'Elna, dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya, Bohemian Films, Radio Télévision Suisse, Producciones Cibeles i Televisión Española
  • Pau, la força d'un silenci, dirigida per Manuel Huerga, escrita per Maria Jaén i Jordi Vallejo i produïda per Minoria Absoluta
  • Res no tornarà a ser com abans, dirigida per Carol López, escrita per Carol López i Helena López i produïda per Focus Audiovisuals

11. Millor pel·lícula d'animació

  • Deep, dirigida per Julio Soto Gúrpide, escrita per Julio Soto Gúrpide, José Tatay i Salva Rubio i produïda per The Kraken Films i Thinklab Media
  • Tadeo Jones 2. El secreto del Rey Midas, dirigida per Enrique Gato i David Alonso, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per Telecinco Cinema, Telefónica Studios, El Toro Pictures, Ikiru Films i Lightbox Entertainment

12. Millor direcció artística

  • Ana Alvargonzález per Incerta glòria
  • Llorenç Miquel per The Bookshop (La librería)
  • Monica Bernuy per Estiu 1993
  • Tim Dickel per Tierra firme

13. Millor actriu secundària

  • Anna Castillo per La llamada
  • Bruna Cusí per Estiu 1993
  • Bruna Cusí per Incerta glòria
  • Natalia Tena per Tierra firme

14. Millor actor secundari

  • Bill Nighy per The Bookshop (La librería)
  • David Verdaguer per Tierra firme
  • Emilio Gutiérrez Cava per Brava
  • Oriol Pla per Incerta glòria

15. Millor muntatge

  • Ana Pfaff i Didac Palou per Estiu 1993
  • Ariadna Ribas i Diana Toucedo per Júlia ist
  • Bernat Aragonés per The Bookshop (La librería)
  • Raúl Román per Incerta glòria

16. Millor música original

  • Alfonso Vilallonga per The Bookshop (La librería)
  • Ernest Pipó i Pau Boïgues per Estiu 1993
  • José González Riera (Marcus JGR) per Incerta glòria
  • Leiva per La llamada

17. Millor fotografia

  • Dagmar Weaver-Madsen per Tierra firme
  • Jean Claude Larrieu per The Bookshop (La librería)
  • Josep M. Civit per Incerta glòria
  • Santiago Racaj per Estiu 1993

18. Millor vestuari

  • Anna Aguilà per Estiu 1993
  • Mercè Paloma per Incerta glòria
  • Mercè Paloma per The Bookshop (La librería)
  • Vinyet Escobar per Tierra firme

19. Millor so

  • Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez per The Bookshop (La librería)
  • Diego Casares, Jonathan Darch i Dani Zacharias per Tierra firme
  • Eva Valiño, Roger Blasco i Carlos Jiménez per Estiu 1993
  • Xavier Mas, Fernando Novillo i Ricard Galceran per Incerta glòria

20. Millors efectes visuals

  • Enric Masip, Joan Mussull, David Martí, Montse Ribé, Cesc Biénzobas i Joan Amer per Muse (Musa)
  • Lluis Rivera i Jordi San Agustín per Proyecto Lázaro
  • Manuel López Egea i Bernat Aragonés per Incerta glòria
  • Raúl Romanillos i Jordi San Agustín per Abracadabra

21. Millor maquillatge i perruqueria

  • Alma Casal per Incerta glòria
  • Montse Sanfeliu i Laura Vacas per The Bookshop (La librería)
  • Pilar Guillem i Marta Arce per Estiu 1993
  • Sylvie Imbert i Paco Rodríguez Frías per Abracadabra

22. Millor pel·lícula europea

  • Dunkirk (Dunkerque), escrita i dirigida per Christopher Nolan. Regne Unit
  • La tortue rouge (La tortuga roja), dirigida per Michael Dudok de Wit i escrita per Michael Dudok de Wit. França i Japó
  • Lady Macbeth, dirigida per William Oldroyd i escrita per Alice Birch. Regne Unit
  • Toni Erdmann, escrita i dirigida per Maren Ade. Alemanya