Totes les nominacions dels Oscars 2010

L'Acadèmia nord-americana del Cinema ha presentat les nominacions per a la 82 edició dels Oscars. "Avatar", de James Cameron, i "En tierra hostil", de Kathryn Bigelow, són les més nominades i opten a 9 estatuetes. Les segueixen "Malditos bastardos" amb vuit candidatures; "Precious" i "Up in the air", amb sis, i la cinta de Disney "Up", amb cinc.
Totes les nominacions dels Oscars 2010
Los Angeles

Totes les nominacions dels Oscars 2010

L'Acadèmia nord-americana del Cinema ha presentat les nominacions per a la 82 edició dels Oscars. "Avatar", de James Cameron, i "En tierra hostil", de Kathryn Bigelow, són les més nominades i opten a 9 estatuetes. Les segueixen "Malditos bastardos" amb vuit candidatures; "Precious" i "Up in the air", amb sis, i la cinta de Disney "Up", amb cinc.
Penélope Cruz opta a la seva tercera estatueta com a millor actriu secundària

Penélope Cruz opta a la seva tercera estatueta com a millor actriu secundària

Millor pel·lícula
"Avatar"
"The blind side"
"District 9"
"Una educació"
"En tierra hostil"
"Malditos bastardos"
"Precious"
"Un tipo serio"
"Up"
"Up in the air"

Millor direcció
James Cameron, per "Avatar"
Kathryn Bigelow, per "En tierra hostil"
Quentin Tarantino, per "Malditos bastardos"
Lee Daniels, per "Precious"
Jason Reitman, per "Up in the air"

Millor actor

Jeremy Renner, per "En tierra hostil"
Jeff Bridges, per "Crazy heart"
George Clooney, per "Up in the air"
Colin Firth, per "A single man"
Morgan Freeman, per "Invictus"

Millor actriu
Sandra Bullock, per "The blind side"
Helen Mirren, per "The last station"
Carey Mulligan, per "Una educació"
Gabourey Sidibe, per "Precious"
Meryl Streep, per "Julie & Julia"

Millor actor secundari

Matt Damon, per "Invictus"
Woody Harrelson, per "The messenger"
Christopher Plummer, per "The last station"
Stanley Tucci, per "The lovely bones"
Christoph Waltz, per "Malditos bastardos"

Millor actriu secundària
Penélope Cruz, per "Nine"
Vera Farmiga, per "Up in the air"
Anna Kendrick, per "Up in the air"
Mo'Nique, per "Precious"
Maggie Gyllenhaal, per "Crazy heart"

Millor pel·lícula de parla no anglesa

"Ajami" (Israel)
"El secreto de sus ojos" (Argentina)
"La teta asustada" (Perú)
"Un profeta" (França)
"La cinta blanca" (Alemanya)

Millor guió original
Mark Boal, per "En tierra hostil"
Quentin Tarantino, per "Malditos bastardos"
Alessandro Camon i Oren Moverman, per "The messenger"
Joel Coen i Ethan Coen, per "Un tipo serio"
Bob Peterson, Pete Docter i Tom McCarthy, per "Up"

Millor guió adaptat

Neil Blomkamp i Terry Tatchet, per "District 9"
Nick Hornby, per "Una educació"
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Lanucci i Tony Roche, per "In the loop"
Geoffrey Fletcher, per "Precious"
Jason Reitman i Sheldon Turner, per "Up in the air"

Millor pel·lícula documental
"Videoreporters a Birmània: notícies d'un país tancat"
"The cove"
"Food, Inc."
"The most dangerous man in America"
"Wich way home"

Millor curt documental
"China's unnatural disaster"
"The last campaign of governor Booth Gardner"
"The last truck: closing of a GM plant"
"Music by Prudence"
"Conill a la berlinesa"

Millor banda sonora original
"Avatar"
"Fantastic Mr.Fox"
"En tierra hostil"
"Sherlock Holmes"
"Up"

Millor cançó original

"Almost there", de "Tiana y el sapo"
"Down in New Orleans", de "Tiana y el sapo"
"Loin de Paname", de "París, París"
"Take it all", de "Nine"
"The weary kind", de "Crazy heart"

Millor muntatge

"Avatar"
"District 9"
"En tierra hostil"
"Malditos bastardos"
"Precious"

Millor fotografia

"Avatar"
"Harry Potter i el misteri del príncep"
"En tierra hostil"
"Malditos bastardos"
"La cinta blanca"

Millor direcció artística
Rick Carter i Robret Stromberg, per "Avatar"
Dave Warren i Anastasia Masaro, per "L'imaginari del Doctor Parnassus"
John Myhre i Gordon Smith, per "Nine"
Sarah Greenwood i Katie Spencer, per "Sherlock Holmes"
Patrice Vermette i Maggie Gray, per "La reina Victoria"

Millor disseny de vestuari
"Bright Star"
"Coco: de la rebeldía a la leyenda de Chanel"
"L'imaginari del Doctor Parnassus"
"Nine"
"La reina Victoria"

Millor maquillatge
Aldo Signoretti i Vittorio Sodano, per "Il divo"
Barney Burman, Mindy Hall i Joel Harlow, per "Star Trek"
John Henry Gordon i Jenny Shircore, per "La reina Victoria"

Millor so
"Avatar"
"En tierra hostil"
"Malditos bastardos"
"Star Trek"
"Transformers: la venganza de los caídos"

Millor muntatge de so
"Avatar"
"En tierra hostil"
"Malditos bastardos"
"Star Trek"
"Up"

Millors efectes especials
"Avatar"
"District 9"
"Star Trek"

Millor pel·lícula d'animació
"Els mons de Coraline"
"Fantastic Mr. Fox"
"Tiana y el sapo"
"El secret de Kells"
"Up"

Millor curtmetratge de ficció

"The door"
"Instead of abracadabra"
"Kavi"
"Miracle fish"
"The new tenants"

Millor curtmetratge d'animació

"French roast"
"Granny O'Grimm's sleeping beauty"
"La dama y la muerte"
"Logorama"
"A matter of loaf and death"

Oscar honorífic

Lauren Bacall, Roger Corman i Gordon Willis