Principals candidates als Oscar

Ja se saben les nominacions per a la pròxima edició dels Oscar, que se celebraran el 5 de març. Les candidates a una de les estatuetes més valorades, la de millor pel·lícula, són "Brokeback Mountain", "Capote", "Crash", "Good Night, and Good Luck" i "Munich". La resta de les candidates per a cada categoria les podeu consultar a continuació.
Principals candidates als Oscar
Los Angeles

Principals candidates als Oscar

Ja se saben les nominacions per a la pròxima edició dels Oscar, que se celebraran el 5 de març. Les candidates a una de les estatuetes més valorades, la de millor pel·lícula, són "Brokeback Mountain", "Capote", "Crash", "Good Night, and Good Luck" i "Munich". La resta de les candidates per a cada categoria les podeu consultar a continuació.
Millor pel·lícula
"Brokeback Mountain", "Capote", "Crash", "Good Night, and Good Luck" i "Munich".

Millor director
Ang Lee ("Brokeback Mountain"), Steven Spielberg ("Munich"),
George Clooney ("Good Night, and Good Luck"), Paul Haggis ("Crash") i Bennett Miller ("Capote").

Millor actor
Philip Seymour Hoffman ("Capote"), Terrence Howard ("Hustle and Flow"), Heath Ledger ("Brokeback Mountain"), Joaquin Phoenix ("En la cuerda floja") i David Strathairn ("Good Night, and Good Luck").

Millor actriu
Judi Dench ("Mrs. Henderson Presents"), Felicity Huffman ("Transamerica"), Keira Knightley ("Price and Prejudice"), Charlize Theron ("North Country") i Reese Witherspoon ("En la cuerda floja").

Millor actor secundari
George Clooney ("Syriana"), Matt Dillon ("Crash"), William Hurt ("Una historia de violencia"), Paul Giamatti ("Cinderella Man") i Jake Gyllenhaal ("Brockeback Mountain").

Millor actriu secundària
Frances McDormand ("En tierra de hombres"), Rachel Weisz ("El jardinero fiel"), Michelle Williams ("Brokeback Mountain"), Catherine Keener ("Capote") i Amy Adans ("Junebug").

Millor film de parla no anglesa
"Don't Tell" (Itàlia), "Jeyeux Noël" (França), "Paradise Now" (Palestina), "Sophie Scholl - The final days" (Alemanya), "Tsotsi", (Sud-àfrica).

Millor curtmetratge
"The death of Kevin Carter: Casualty of the Bang bang club" (Dan Krauss), "God sleeps in Rwanda" (Kimberlee Acquaro i Stacy Sherman), "The Mushroom club" (Steven Okazaki) i "A note of triumph: the golden age of Norman Corwin" (Corinne Marrinan i Eric Simonson).

Millor pel·lícula d'animació
"Howl's Moving Castle" (Hayao Miyazaki), "La nòvia cadàver" (Tim Burton) i Wallace&Gromit in the curse of the were-rabbit (Nick Park and Steve Box).

Millor curtmetratge d'animació
"Badgered", "9", "The Moon and the Son: An Imagined Conversation", "One Man Band" i "The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello".

Millor guió original
Paul Haggis ("Crash"), George Clooney i Grant Heslov ("Good Night and Good Luck"), Woody Allen ("Match Point"), Noah Baumbach ("The Squid and the Whale") i Stephen Gaghan ("Syriana")

Millor guió adaptat
Larry McMurtry i Diana Ossana ("Brokeback Mountain"), Dan Futterman (Capote), Jeffrey Caine ("El jardinero fiel"), Josh Olson ("Una historia de violencia") i Tony Kushner i Eric Roth ("Munich").

Millor documental
"Darwin's Nightmare", "March of the Penguins", "Enron: The Smartest Guys in the Room", "Murderball" i "Street Fight".

Oscar honorífic
Robert Alman